Pierwsze startupy rozpoczynają pilotaże w ramach Pilot Makera

23 czerwca 2017

17 startupów rozpocznie testowanie w Tauron oraz Kross i Amplus  w ramach programu Pilot Maker.

Pilot Maker to program pilotażowych wdrożeń startupów w korporacjach. Opiera się na realnych, precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych przedsiębiorstw. Rozpoczyna się właśnie faza FAST ITERATIVE PROTOTYPING – co to oznacza dla startupów biorących udział w projekcie?

W tej fazie wybrane startupy będą przeprowadzać eksperymenty biznesowe weryfikujące hipotezy badawcze z wykorzystaniem infrastruktury dużych przedsiębiorstw. Każdy ze startupów zrealizuje minimum dwa eksperymenty biznesowe mające na celu testowanie projektu w środowisku korporacyjnym. Nad prawidłowym przebiegiem procesu integracji startupu i korporacji będą czuwać opiekunowie startupu i eksperci korporacyjni” – podkreśla Magdalena Jackowska-Rejman, CEO techBrainers, Kierownik Projektu Pilot Maker.

Rozwiązania przygotowane dla TAURONA będą testowane na całym łańcuchu wartości  – od wydobycia przez dystrybucję po sprzedaż energii.  Wśród pierwszych startupów wybranych przez TAURON do fazy pilotażowej znalazły się BM3, BonEffice, Enelion,  iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products; Every European Digital Poland i  OPTIMAL Smart Hub.

Program Pilot Maker wkracza w decydującą fazę, w której startupy będą mogły sprawdzić swoje rozwiązania technologiczne na infrastrukturze TAURONA. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, jednocześnie dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów. Poprzez udział w programach akceleracyjnych chcemy wyselekcjonować najciekawsze rozwiązania, które zostaną docenione przez naszych klientów, a także pozwolą na wprowadzanie usprawnień w każdym rodzaju naszej działalności” – podkreśla Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

W TAURONIE  zostaną przetestowane m.in technologie z obszaru dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek; wysokosprawnych baterii magazynujących energię,  zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi, monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych, technologie z obszaru Smart Home czy optymalizacji zużycia energii.   Startup Advanced Graphene Products będzie testował nowatorskie wykorzystania grafenu w ogniwach fotowoltaicznych.

„Program Pilot Maker jest przełomowy i w sposób bardzo usystematyzowany buduje nasze relacje z firmą Tauron. Mamy ogromne oczekiwania co do wyników wspólnego wdrożenia. Współpraca z liderem rynkowym daje nam duże możliwości rozwoju i pozwala zaaplikować grafenu w branży energetycznej.” – potwierdza Maciej Gałązka, CEO Advanced Graphene Products.

W firmie Amplus pilotaże zrealizują 3 startupy: Genomtec, Synthex oraz Ampcore.

„Amplus przetestuje różne rodzaje rozwiązań począwszy od rozwiązań IT (platforma zakupowa dla producentów warzyw i owoców), poprzez rozwiązania związane z bezpieczeństwem i trwałością owoców i warzyw, wykorzystujących zaawansowane innowacyjne metody i związki, tak by zapobiegać marnotrawieniu żywności, kończąc na zaawansowanym rozwiązaniu technologicznym, w postaci podręcznego urządzenia do diagnostyki skażeń środowiska wykorzystującym autorską metodę detekcji SNAAT™” – mówi Katarzyna Rybicka, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju.

Ze strony firmy Kross wybór padł na dwa rozwiązania, które zostały dopuszczone do fazy testów: Race Development oraz ES Technik SA.

„KROSS dzięki współpracy ze startupami będzie miał możliwość ulepszenia swoich produktów segmentu e-bike, co pozwoli zrobić kolejny krok w rozwoju elektromobilności w Polsce. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie żywotności baterii i zasięgu rowerów elektrycznych.” – podkreśla Zdzisław Madeja, Product Manager KROSS S.A.

Współpraca z takimi startupami jak Ratel, Eko-Osad, czy Wandlee, które dostały się do programu, odbędzie się w kolejnej rundzie programu.

Lista startupów, które będą testować swoje rozwiązania w ramach I rundy Pilot Makera:

 1. Advanced Graphene Products
 2. Ampcore
 3. BM3
 4. Boneffice
 5. CTAdvanture
 6. Enelion
 7. ES Technik
 8. Every European Digital Poland
 9. Genomtec
 10. HyperCharger
 11. iGrid Technology
 12. InWill
 13. OneMeter
 14. OPTIMAL Smart Hub
 15. PhoneID
 16. Race Development
 17. Synthex

Więcej szczegółów na temat programu i trwającej do końca czerwca ostatniej rundy naboru znajduje się na stronie www.pilotmaker.pl

Projekt akceleracji Pilot Maker współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Działania 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Poddziałania 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentow inno_LAB., wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.